کانکس

نورگیر

سقف حیاط خلوت

طلق پلی کربنات

سقف پاسیو

چهارشنبه, 20 اسفند 1393 11:05

نمای کرتین وال چیست و ویژگی ها و انواع نمای کرتین وال کدامند؟

نوشته‌شده توسط 
امتياز اين آيتم
(1 راي)

نمای کرتين وال(Curtain Wall)

یکی از قشنگ ترین نماهای جدیدی که با تلفیق آلومینیوم و شیشه توانسته زیبایی خاصی را به نمای ساختمان دهد نمای کرتین وال (Curtain Wall) است. اخیرا با توجه به کاربرد شیشه و آلومینیوم در نمای کرتین وال از ...

نمای کرتين وال(Curtain Wall)

یکی از قشنگ ترین نماهای جدیدی که با تلفیق آلومینیوم و شیشه توانسته زیبایی خاصی را به نمای ساختمان دهد نمای کرتین وال (Curtain Wall) است. اخیرا با توجه به کاربرد شیشه و آلومینیوم در نمای کرتین وال از شرایط و ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار می باشد.

از ویژگی های نمای کرتین وال میتوان به میزان انعطاف پذیری خاصی که این نوع نما ها در مواجه با تنشهای ناشی از زلزله و نشت های احتمالی ساختمان در مواقع اضطراری دارد بر شمرد و همچنین نمای کرتین وال کاملا بصورت صنعتی ساخته می شود و بصورتSelf Supportو تماما آلومینیومی طراحی و اجرا می گردد.این نوع نما در انواع فریم لس و فیس کپ ساخته و اجرا می شود.

در این روش به خاطر اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم بزرگ می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است نیازی به شبکه بندی جهت زیر سازی نما نمی باشد و خود پروفیل بوسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ می باشد به ساختمان متصل می شوند.

نمای کرتین وال چیست؟

کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه ای بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از پروفيل های آلومينيوم استفاده و نما به صورت مشبک بوده و تلفیقی از آلومینیوم و شیشه می باشد . کرتین وال خود یک سازه محسوب می شود.

این نوع مهندسی نما، نیاز به زیرسازی آهنیSelf Supportندارد و تنوع رنگی نامحدودی داشته که استفاده از طرح های چوبی نیز برای آن امکان پذیر می باشد.این سیستم، در برابر تنشهای قائم و جانبی از قبیل باد، زلزله و تکانهای شدید کاملاً پایدار است.زیبایی فوقالعاده و منحصر به فرد این سازه در نما امتیاز نهایی آن است. شیشه های استفاده شده در این سیستم18 الی 40 میلیمتر ضخامت دارد و ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان را به صورت کامل انجام می دهند.طراحی زیبا و استاتیکی این سیستم به همراه عدم استفاده از پیچ و پرچ در مونتاژ و طراحی باز شوی مخفی در این سیستم علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی باعث بالارفتن ضريب مقاومت و آبندی و هوابندی شده است.

طبقه بندی نمای کرتین وال و تفاوتهای آن

به طور کلی دو نوع دسته بندی برای کرتین وال وجود دارد که می توان در دو نوع رده اصلی فیس کپ (Face cap)و فول فریم لس(Full Frameless) طبقه بندی کرد.

بهره گیری از درپوش های ویژه در Face cape و عدم استفاده از این درپوش ها در Full Framelessاز مشخص ترین بخشهای تمایز این دو سیستم می باشد. در طراحی پروفیل های این سیستم مباحث مربوط به زلزله, باد و محاسبات استاتیکی رعایت شده و مصالح مورد نیاز هر پروژه بنا به اقتضای هر پروژه جداگانه محاسبه و خصوصیات پروفیل کرتین وال مربوطه مشخص می گردد.

ویژگی های نمای کرتین وال

از ویژگی های نمای کرتین وال میتوان به 6 ویژه کلی اشاره کرد که ویژگی های این نماها تنها به این 6 ویژگی محدود نخواهد شد.

 • امکان استفاده از شیشه 2 یا 3 جداره

 • امکان ایجاد سطح عایق دما با استفاده از پروفیلهای Thermal Break

 • امکان استفاده از در پوش های متفاوت

 • امکان اجرا به صورت تمام آلومینیوم

 • عدم محدودیت رنگ

 • امکان استفاده از مقاطع و ابعاد متفاوت با توجه به نیاز پروژه

مراحل و روشهای اجرای نمای کرتین وال

 • ارائه مدل اولیه این نما بر اساس طرح اولیه و محاسبه ضریبهای موثر در پایداری سازه و همچنین توجه به میزان پرت مصالح

 • ساخت و مونتاژ مدول های کرتین وال

 • آغاز عملیات اجرایی :پیاده سازی و اجرای کمر بند های اصلی

 • اجرای براکت نگهدارنده

 • تثبیت و رگلاژ کرتین وال ها بوسیله پیچ ومهره

 • نصب شیشه

یکی از انواع نما های کرتین وال نمای شيشه ای Curtain wall می باشد.

این نوع نما از نمای شیشه ای به دو مدل روکوب و لامل تقسیم میشود، در مدل روکوب دار ابتدا شبکه بندی سطح نما با سازه های سبک و یا نیمه سنگین فلزی به صورت کامل زیرسازی میشود . سپس پروفیل های روکوب به همراه شیشه بر روی شبکه بندی سوار می گردند.

وجود لاستیک های آببندی و هوابندی در اطراف پروفیل های روکوب ورود آب و هوا را به داخل غیر ممکن می سازد. در مدل لامل به دلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیومی بزرگ میباشد از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل احتیاجی به شبکه بندی فلزی نما جهت زیر سازی نمیباشد و خود پروفیل های آلومینیومی به وسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ میباشد به ساختمان متصل میگردد.

نکته مهم اینکه هر دو مدل از نمای بیرون به یک شکل و ترکیب دیده می شود. عمده ترین مزایای انحصاری سیستم نمای شیشه ای لامل عبارتند از بهره گیری از بالاترین نوآوری و تکنولوژی در اتصالات پروفیل ها به یکدیگر(T-cleats)، آببندی صحیح و اصولی سیستم با استفاده از انواع واشرهای مخصوص از جنس EPDM ، پیش بینی مناسب انبساط و انقباض پروفیل ها، هدایت آبهای حاصل از تعریق شیشه ها به وسیله کانال های مخصوص دریناژ از لامل های افقی به لامل های عمودی و سپس خروج از نما توسط قطعه مخصوص آبریز استفاده از تکیه گاه خاص جهت نشیمنگاه شیشه ها و واشرکشی مخصوص که در برابر فشارهای جانبی ساختمان از شیشه محافظت میکند.

استفاده از قطعه های مخصوص Fiming Bracket جهت اتصال پروفیل های نما به سازه که افزایش سرعت نصب و استحکام بالای اتصال را به ارمغان می آورد. تنها نقطه ضعف این سیستم نسبت به سیستم فریم لس، نمایان و قابل تشخیص بودن فریم های بازشو در نمای ساختمان میباشد.

نوعی دیگر از نمای کرتين وال به همراه فريم لس (فيس کپ) است.

نماهای فریم لس و فیس کپ بیشتر در پروژه های اداری و تجاری مورد توجه قرار می گیرد. در این سیستم پروفیل های آلومینیومی (عمودی و افقی) بر اساس ارتفاع ساختمان، ابعاد شیشه ها (وزن) و فشار باد محاسبه و انتخاب می گردد.

با استفاده از پروفیل های ذکر شده شبکه های آلومینیومی ایجاد و توسط براکتها به ساختمان متصل می گردند و سپس شیشه ها و بازشوها در محل های مورد نظر نصب و سیستم آب بندی می گردد.

در نماهای فریم لس شیشه ها با فاصله بسیار کم (در حد 10 میلی متر) کنار هم قرار می گیرند ولی در سیستم فیس کپ حدفاصل بین شیشه ها توسط درپوش ها با ابعاد و اشکال مختلف پوشانده می شود.

دفعات مطالعه 2347 مورد
موارد بيشتر در اين مجموعه: معرفی نمای کرتین وال »

کلیه حقوق متعلق به سایت طراحی نما می باشد. نشر مطالب تنها با ذکر سایت و لینک مربوطه بلامانع است