کانکس

نورگیر

سقف حیاط خلوت

طلق پلی کربنات

سقف پاسیو

مزایای استفاده از کامپوزیت پنل در اجرای نمای ساختمان

در اینجا برای آشنایی بیشتر مخاطبان طراحی نما و اجرای نما مزیت های استفاده از کامپوزیت را آورده ایم.

کامپوزیت از سه لایه تشکیل شده است: دو لایه آلومینیوم که هر لایه پنج دهم و لایه
وسط پلی اتیلن که جمعا ۴ میلی متر ضخامت را
تشکیل می دهد و لایه آلومینیوم بیرونی دارای رنگ الکترواستاتیک
موارد مصرف :

قیمت انواع کامپوزیت به صورت ورقه ای

ردیف نام محصول
مشخصات قیمت /ریال قمت به تاریخ94/03/20
ورق کامپوزیت آلپولیک ضخامت لایه 0.5
1 ورق کامپوزیت آلکوباند USA
رنگ pvdf - ضخامت لایه ها 0.5
1030000

2 ورق کامپوزیت آلکوباند USA رنگ pvdf - ضخامت لایه ها 0.3 930000

3 ورق کامپوزیت آلکوباند USA
FR(ضدحریق)

4 ورق کامپوزیت آلووست
ضخامت لایه 0.4
5 ورق کامپوزیت ویل استرانگ رنگ pvdf - ضخامت لایه ها0.5
6 ورق کامپوزیت هیوندا
رنگ pvdf - ضخامت لایه ها0.4
7 ورق کامپوزیت لوبوند ضخامت لایه0.3
8 ورق کامپوزیت آلکونام رنگ pvdf - ضخامت لایه ها 0.4 -
9 ورق کامپوزیت آلکواستون رنگ pvdf - ضخامت لایه ها 0.3 540000
10 ورق کامپوزیت آلوتایل رنگ pvdf - ضخامت لایه ها 0.5
11 ورق کامپوزیت آلوبوند رنگ pvdf - ضخامت لایه ها 0.4
12 ورق کامپوزیت پرمیوم بوند رنگ nano pvdf - ضخامت لایه ها 0.4

طراحی نمای ساختمان به صورت مدرن

طراحی نمای ساختمان به صورت مدرن

نمای ساختمان امروزه دکوراسیون و فضا سازی از موارد بسیار مهم از دیدگاه سازندگان و طراحان داخلی و همچنین خریداران محسوب میشود . مشتریان در هنگام انتخاب ملک ، صرف نظر از مسکونی یا تجاری بودن آن تمامی جوانب را از نقطه نظر زیبایی و کاربردی بودن فضاها مورد بررسی قرار میدهند ،

آشنایی با نمای سنگی

آشنایی با نمای سنگی

برای نماهای سنگی از انواع سنگ‌های پلاک با رنگها و اندازه‌های مختلف استفاده می‌نمایند مانند سنگ تراورتن، باغ ابریشم، مرمر و یا انواع سنگ‌های قیچی که دارای سطح ناصافی بوده و در محل‌هایی که از لحاظ معماری احتیاج به قدری خشونت در سطح نمای ساختمان می‌باشد

نمای کامپوزیت


نمای کامپوزیت
براي پوشش نماي بيروني و يا دکوراسيون داخلي ساختمان ها به صورت ديواره ، پارتيشن و سقف کاذب کاربرد فراواني دارد اين ورق ها متشکل از دو لايه ورق آلومينيومي در پوسته هاي بيروني و يک لايه از مواد پلي اتيلن و يا مواد نسوز کاني در وسط مي باشد . ورق هاي نمای کامپوزیت با توجه به ضخامت ، نوع آلياژ آلومينيومي لايه ها ، نوع رنگ بکار رفته در پوسته بيروني و نوع مواد بکار رفته در لايه مياني تنوع وسيعي را به ورق هاي مذکور مي دهد

کامپوزیت چیست وچه خصوصیات دارد

نمای کامپوزیت کمک به افزایش دوام و پایداری ساختمانها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی (زلزله، باد، باران اسیدی و رطوبتهای خورنده، یخبندان، گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگ، پرتوهای مضر خورشید مثل اشعه ماورائ بنفش، گرد و خاکها و دوده های حاوی مواد شیمیایی) و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان. نما سازی ساختمان واهداف اصلی نمای کامپوزیت  در ساختمانها :
نمای کامپوزیت باعث زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دورنما و منظره ( مناسب و قابل قبولِ شهر یا محلی که ساختمان در آن واقع شده‌است.می‌کند، که هم از هدر روی انرژی تولیدی سیستمهای گرمایشی و سرمایشی ساختمان ممانعت می‌کند و هم می‌تواند بر حسب جنس، رنگ و میزان سطحی که دارد، باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان خصوصاً در مناطق گرمسیری شود، وعکس همین عملکرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمانها درمناطق سرد سیری ایفا نماید.نمای کامپوزیت بعنوان عایق صوتی ایده‌ال و مناسب؛ کاملاً واضح و روشن است که طراحی ساختمان نقش بسیار مهمی‌در کاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی ساختمانهای اداری و مسکونی و … است. که این مساله در ابر شهرهای با آلودگی های بالای صوتی بیشتر نمود پیدا می‌کند. در ساخت و سازهای عصر حاضر، این عایقکاری صوتی با استفاده از نماهای شیشه‌ای و با بکار گیری شیشه های چند لایه که مابین آنها با گازهایی مثل آرگون پرشده یا خلاء می‌باشد، به نتایج بهتری (هم بهره‌گیری از نور بیرون برای تامین روشنایی داخل ساختمان و هم ممانعت از ورود صداهای ناهنجار به‌داخل) با بازده بالاتری رسیده‌است. نماهای با جنس سنگ، بتن و آجر نیز عایقهای خوبی از نظر صوتی هستند.
عوامل موثر در طراحی ساختمان مدرن
نحوه و میزان دسترسی سازندگان و مالکان ساختمانها به مصالح ساختمانی
نوع و شیوه اجرایی که در احداث ساختمان بکار گرفته می‌شود. -نوع کاربری ساختمان یا فضای مورد نظر (اداری ، مسکونی ، آموزشی و …).
شرایط و وضعیت محل یا منطقه احداث ساختمان(آب و هوا، میزان رطوبت، زمین شناختی و …).
مسایل اقتصادی از نظر میزان بودجه و اعتبار اختصاص یافته برای احداث سازه مورد نظر (در پروژه های د-و-ل-تی) و میزان توان مالی افراد در ساخت منازل شخصی.
رعایت اصول زیبایی شهری یا روستایی و مد نظر قرار دادن هماهنگی ظاهری و نمایی ساختمان با سازه و ساختمانهای مجاور. -جهت وزش بادهای زمستانی و نیز جهت و نحوه تابش آفتاب بر سطح نما.
و درنهایت گسترش علم و فناوری ارتباطات، برای بهره گیری از وسایل وتجهیزات مدرن و مصالح نوین و نیز ایده گرفتن از نماسازی سایر کشورهای دارای سبکهای خاص و پیشرفته در معماری ساختمان، البته متناسب با شرایط محیطی و اقلیمی‌منطقه مشابه در کشور.
نکاتی که درطراحی ساختمان با نمای سنگی، آجری، بتنی، شیشه‌ای و … باید رعایت کرد:
تمیز کردن سطح زیرین نما قبل از نما کاری طوریکه از هر نوع آلودگی (گردو خاک، شوره زدگی، دوده گرفتگی، زنگ فلزات، باقی مانده های مصالح سطح زیرین و …) کاملاً پاک شود.
در صورت استفاده از نماهای آجری، برای جلوگیری از جذب آب ملات توسط آجرهای نما، زنجاب کردن آجرها و نیز بکارگیری ملات با نسبت آب و سیمان و ماسه و آهک مناسب با قدرت چسبندگی و مقاومت مناسب. در این نوع نما، چیدن آجرها بصورت کله وراسته برای مشارکت آجرهای نما در باربری سازه و همچنین به منظور پیوستگی آجر نما با آجرهای پشت ِکار لازم است. البته نباید فراموش کرد که انجام نماهای آجری باید در شرایط محیطی مناسب و با دما و میزان رطوبت استاندارد و بدون یخبندان صورت گیرد

نمای کامپوزیت در ساختمان

نمای کامپوزیت
نماي ساختمان به عنوان عايق صوتي ايده آل و مناسب: كاملا واضح و روشن است كه نماي ساختمان نقش بسيار مهمي در كاهش ورود ميزان آلودگي هاي صوتي و صداهاي آزاردهنده محيط بيرون به فضاي داخلي ساختمان هاي اداري و مسكوني و...دارد كه اين مسئله در ابر شهرهاي با آلودگي هاي بالاي صوتي بيشتر نمود پيدا مي كند. در ساخت و سازهاي عصر حاضر، اين عايق كاري صوتي با استفاده از نماهاي شيشه اي و با به كارگيري شيشه هاي چند لايه كه مابين آنها با گازهايي مثل آرگون پرشده يا خلأ است، به نتايج بهتري (هم بهره گيري از نور بيرون براي تامين روشنايي داخل ساختمان و هم ممانعت از ورود صداهاي ناهنجار به داخل) به بازده بالاتري رسيده است. نمای کامپوزیت . سنگ، بتن و آجر نيز عايق هاي خوبي از نظر صوتي هستند.ـ كمك به افزايش دوام و پايداري ساختمان ها در برابر شرايط نامساعد جوي و محيطي (زلزله، باد، باران اسيدي و رطوبت هاي خورنده، يخبندان، گازهاي اسيدي موجود در هواي آلوده شهرهاي بزرگ، پرتوهاي مضر خورشيد مثل اشعه ماوراي بنفش، گرد و خاك ها و دوده هاي حاوي مواد شيميايي)
و در نتيجه افزايش عمر مفيد ساختمان

کامپوزیت و روش مختلف آن

نمای کامپوزیت مزایای سیستم هنگ
 با توجه به اینکه تمام اجزای زیر سازی و رو سازی از یک جنس (آلومینیوم) می‌باشند، انقباض و انبساط اجزا در اثر تغییر دما مشابه هم بوده که این امر از تغییر حالت دادن و خرد شدن جلوگیری می‌کند.
  آب بندی در این سیستم نیاز به استفاده از چسب‌های سیلیکون و یا لاستیک آب بندی نمی‌باشد، که با توجه به کوتاه بودن عمر چسب‌های سیلیکون و لاستیک‌های آب بندی استفاده نکردن از موارد فوق از نقاط قوت این سیستم به شمار می‌آید.
 قطعات متناسب با وزن خود روی بولت‌ها قرار می‌گیرند که به علت فرم خاص مونتاژ ورق‌ها در هنگام زلزله و یا وزش باد‌های شدید از محل خود خارج نمی‌گردند و از پایداری بالایی در برابر نیروهای جانبی برخوردار می‌باشند.  نمای کامپوزیت به روش های زیر اجرا می شود
. روش ریلی .روش فیکس ریلینگ .روش ثابت
تفاوتهای روش ثابت و ریلی در نمای کامپوزیت
روش ثابت فاقد بسیاری از قابلیت‌های روش ریلی است. در این روش آب بندی نما به صورت نصب ریل انجام نمی‌شود و ورق‌ها با پرچ به قوطی‌های فلزی بسته می‌شود لذا قابلیت حرکت ندارند. در بسیاری موارد نیز پرچ‌ها به صورتی که در روش ریلی پوشیده می‌شوند از رویت مصون نمی‌مانند. در مقابل سرعت نصب و هزینه اجرائی کمتر از مزایای این روش می‌باشد.
در روش ریلی امکان جابجایی ورق‌های نصب شده وجود داشته و در صورت لزوم می‌توان ورق‌ها را در محل جابجا نمود
 نمای کامپوزیت  روش ثابت
در این روش ورق‌های نمای کامپوزیت پس از برش و شیار به صورت ثابت با پیچ یا پرچ بر روی زیر سازی آلومینیومی یا آهنی متصل شده که مراحل نصب آن از سرعت بالایی بر خوردار است. در بین فاصله ورق‌های نصب شده جهت ایجاد نمایی زیبا‌تر و ضد آب شدن نما از تسمه‌ای از جنس ورق و چسب‌های پلی اورتان که دوام بسیار بالایی نسبت به چسب و لاستیک سیلیکونی دارد استفاده می‌گردد. در روش ثابت می‌توان از دو نوع زیرسازی آهنی و آلومینیومی بهره گرفت.در این سیستم جهت اجرای کمربندی‌های اصلی زیر سازی از پروفیل‌های آهنی با مقطع مشخص و متناسب با ابعاد ساختمان و طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین جهت ساخت شبکه‌ای از آکس بندی‌های افقی و عمودی متصل به کمربندی که محل نصب ورق‌های کامپوزیت و یا نمای شیشه را مشخص می‌کنند نیز از پروفیل‌های آهنی مشابه استفاده می‌گردد.

 
روش ریلی در نمای کامپوزیت

در این روش، ورق‌ها با استفاده از شیارهای تعبیه شده، بصورت ریلی بر روی پروفیل‌های مخصوص آلومینیومی نصب می‌گردند. در این حالت بدلیل عدم استفاده از پیچ یا پرچ، سرعت کار بالا بوده، امکان جدا سازی و تعویض هر یک از قطعات بطور جداگانه وجود داشته و همچنین به دلیل کاربرد پروفیل‌های ناودانی شکل آلومینیومی، دیگر نیازی به آب بندی نما وجود ندارد.
در این روش پس از اجرای کمربندی‌های آهنی جهت شکل گرفتن ساختار زیر سازی، نبشی‌های آهنی با مشخصه سوراخ لوبیایی روی کمربندی‌ها مطابق با آکس بندی ارائه شده در نقشه‌های اجرایی، نصب می‌گردند. در مرحله بعد، ناودانی‌های ریلی آلومینیومی با مقطع مشخص در آکس نبشی‌های آهنی بوسیله براکت‌های آلومینیومی با دو سوراخ لوبیایی به زیر سازی متصل می‌شوند. در این روش همانند روش ثابت آلومینیومی جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم از لاستیک دی الکتریکال بین لامل آلومینیومی و نبشی آهنی استفاده می‌گردد.
ورق‌های نمای کامپوزیت ت بوسیله اتصالاتی آلومینیومی به شکل ناودانی (بچه ناودانی) که در داخل لامل‌های آلومینیومی می‌باشند بر روی لامل‌ها نصب می‌گردند نحوه اتصال ورق به ناودانی با شیوه‌های مختلفی اجرا می‌گردد که باعث ایجاد تفاوت در روشهای هنگ می‌گردد که از آن جمله می‌توان به سیستم هوک اشاره نمود.
مراحل اجرای زیر سازی در روش ریلی
انجام رول بولت و اتصال دستک‌های قوطی‌های ۸۰*۴۰ فلزی عمودی و افقی
جوش قوطی‌های فلزی
نصب براکت فلزی
نصب نبشی آلومینیومی
نصب ناودانی ریلی
نصب ناودانی بولت
شیار و برش ورق
خم و مونتاژ ورق
نصب و تثبیت ورق
  سیستم ثابت با زیر سازی آلومینیومی فیکس ریلینگ
در این روش جهت جلوگیری از خوردگی بین آهن و آلومینیوم از زیر سازی آلومینیومی استفاده می‌گردد. این سیستم دارای قابلیت رگلاژ کامل نسبت به روش ثابت آهن و همچنین به علت استفاده از آلومینیوم، سازه سبک‌تر نسبت به روش ثابت آهن می‌باشد. آب بندی در این سیستم با تسمه از جنس ورق در ژوئن‌های عمودی و دو لب برگشت در ژوئن‌های افقی صورت می‌پذیرد.

خواص کامپوزیت

كامپوزيت :كامپوزيت موادي چند جزئي هستند که خواص آنها در مجموع از هرکدام از اجزاء بهتر است.ضمن آنکه اجزاي مختلف، کارايي يکديگر را بهبود مي‌بخشند. اگرچه كامپوزيت طبيعي، فلزي و سراميکي نيز در اين بحث مي‌گنجند، ولي در اينجا ما تنها به كامپوزيت پليمري مي‌پردازيم. دركامپوزيت پليمري حداقل دو جزء مشاهده مي‌شود: 1. فاز تقويت کننده که درون ماتريس پخش شده است. 2. فاز ماتريس که فاز ديگر را در بر مي‌گيرد و يک پليمر گرماسخت يا گرمانرم مي‌باشد که گاهي قبل از سخت شدن آنرا رزين مي‌نامند. تقسيم بندي‌هاي مختلفي در مورد کامپوزيتها انجام گرفته است که در اينجا يکي از آنها را آورده‌ايم: خواص كامپوزيت به عوامل مختلفي از قبيل نوع مواد تشکيل دهنده و ترکيب درصد آنها، شکل و آرايش تقويت کننده و اتصال دو جزء به يکديگر بستگي دارد. از نظر فني، كامپوزيت  ليفي، مهمترين نوع كامپوزيت مي باشند که خود به دو دستة الياف کوتاه و بلند تقسيم مي‌شوند. الياف مي‌بايست استحکام کششي بسيار بالايي داشته، خواص ليف آن (در قطر کم) از خواص توده ماده بالاتر باشد. در واقع قسمت اعظم نيرو توسط الياف تحمل مي‌شود و ماتريس پليمري در واقع ضمن حفاظت الياف از صدمات فيزيکي و شيميايي، کار انتقال نيرو به الياف را انجام مي‌دهد.

مقاله طراحی ساختمان

درباره طراحی نمای ساختمان
مسکن به عنوان یکی از نیازهای نخستین بشر، ابتدایی ترین سوالی بوده که انسان سعی در یافتن پاسخی مناسب و معقول برای آن بوده است، اما همیشه در برنامه ریزی های ملی به مسکن نه به عنوان محلی برای آسایش ساکنان در ابعاد عینی و ذهنی، بلکه به عنوان یک مشکل اقتصادی و فقط از این بعد بر خورد شده است نمای هر ساختمان در شکل دهی به مجموعه شهری که در آن حضور دارد، موثر است. اگر به طراحی نمای ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان های شهر توجه شود، همگونی نمای شهری در مجموع از بین می رود.ترکیب پنجره ها، ایوان ها، درها و به طور کلی بازشوها، همچنین بافت و جنس نما و کمپوزسیون آن در هر عصر متفاوت است و در عین حال در یک تداوم شهری تغییر می کند. طراح می تواند نما را به عالیترین حد ترکیب معماری برساند و یا آنرا تا حد یک سطح بدون طراحی و فکر رها کند.

دانستنی های نمای کامپوزیت

ویژگی ها و مشخصات نمای کامپوزیت آلومینیوم
در این نوشتار سعی کرده ایم ویزگی ها و مشخصات فنی و مزایای این نوع مصالح ساختمانی را جهت استفاده در بخش طراحی نمای ساختمان متعرفی کنیم یکی از بهترین انواع مصالح برای طراحی نمای ساختمان های تجاری اداری ورق های نمای کامپوزیت آلومینیوم می باشد که اخیرا بسیار پرکاربرد بوده است. این ورق ها عمدتا تولید کشور چین بوده ولی در داخل کشور نیز نمونه با کیفیت آن تولید و استفاده می شود. در این نوشتار سعی کرده ایم ویزگی ها و مشخصات فنی و مزایای این نوع مصالح ساختمانی را جهت استفاده در بخش طراحی نمای ساختمان متعرفی کنیم

ویژگی اول: ابعاد بزرگ و متنوع
 ابعاد 122×244 سانتیمتر ، 125 × 310 سانتیمتر ،310 × 5/157 سانتیمتر

ویژگی دوم: دوام و ثبات پوشش رنگ PVDF
پوشش رنگ وپایداری و ثبات رنگ مقاومت در برابر گرما و سرما
   مقاومت در برابر باران های اسیدی
  عدم ایجاد الکتریسیته ساکن بر روی پوشش که باعث جذب ذرات معلق در هوا و گرد و غبار گردیده و در نتیجه سطح با اولین باران کاملاً شستشو تمیز می گردد

ویژگی سوم: سبک بودن
وزن ورق آلومینیوم نمای کامپوزیت ترکیبی با ضخامت 4 میلیمتر برابر با 8 کیلوگرم بر متر مربع و وزن مصالح زیر سازی آن حدود 5/5 کیلو گرم بر متر مربع می باشد که این وزن حدود 10 الی 20 درصد وزن مصالح طراحی نمای رایج از قبیل سنگ ، سیمان ، شیشه و غیره می گردد
 ویژگی چهارم:  تنوع در شکل پذیری شامل قوس پذیری ،امکان خم ورق تا 135 سانتیمتر و
 ویژگی پنجم:  سرعت اجرای بالا با توجه به جزئیات نصب متنوع و سریع.

مزایا نمای سیمانی

مزایا  نمای سیمانی در طراحی نمای ساختمان

طراحان  نمای ساختمان باید توجه داشته باشند که بهتر است حداقل 30 سانتیمتر پائین تر از کار را در یک رگ سنگ رگی ویا سنگ پلاک کار گذاشته شود . زیرا این قسمت از نمای ساختمان همیشه با زمین و در نتیجه با عوامل جوی در تماس بوده و بهتر است از مصالح بهتری که در مقابل عوامل جوی مقاوم تر باشد استفاده نمود معمولا برای این ردیف سنگها از سنگهائی با رنگ تیره و سطح ناصاف استفاده کنداگر سطح ها ی بزرگ باسیمان تخته ماله اندوده گردد به دلیل نشست های ساختمان ترک های موئی در نماس ساختامن رخ می دهد که در موقع سیمان کاری باید ابتدا زیر کار را با سیمان معمولی و ماسه می پوشانند و به آن آستر می گویند قبل از آستر کردن باید تمام سطح دیوار شمشه گیری شود . سپس باید بین شمشه ها را با ملات ماسه و سیمان پر کرد . یکی از مهمترین مسائل این است که در طول سیمان کاری و همچنین تا چند روز بعد از آن باید حداقل روزی سه الی چهار بار دیوار سیمان کاری شده را بوسیله آب مرطوب نمود . در غیر این صورت ماسه سیمان مصرف شده بصورت پودر در آمده و با کوچکترین تماسی فرو خواهد ریختیکی دیگر از انواع نمای ساختمان نماهای سیمانی است که در انواع مختلفی بکار می رود: نماهای تخته ماله – تگرگی – چکشی – سیمان شسته و غیره ... . ...

درباره طراحی نما

 درباره طراحی نمای ساختمان
رشد سريع جمعيت و گرايش مردم به شهر نشيني، تقاضاي فزاينده‌اي را براي تهيه مسكن به دنبال داشته كه اين موضوع در پي خود مشكلات عديده اي در زمينه توسعه شهري بوجود آورده است. ناتواني در پاسخگويي مطلوب و مناسب به اين مساله، وضعيت نا مطلوبي را به صورت بي مسكني، بد مسكني و تنگ مسكني براي بسياري روز به روز جمعیت شهرهای کشور در حال افزایش است. شهر های بزرگتر، شلوغ تر نیازمند ساختمان های جدیتر و بزرگتر و با امکانات بیشتر است. یکی از مهمترین مسائل فعلی شهرسازی در کشور ما نماهای ساختمان هاست. متاسفانه در بسیاری از شهرها، هیچ برنامه مشخصی برای نمای ساختمان وجود ندارد. بالا بردن سطح اگاهی های فردی و اجتماعی یکی از ضروریات است.

معماري پایدار چیست؟

 
مفهوم پایداري در معماري این نیست که بناهایی خلق کنیم که صرفاً عمر زیادي را سپري کنند چون یک بنا با عمر چندین صد ساله با نیازهاي زمان حال هماهنگی ندارند. معماري هایی را می توان پایدار نامید که به نیازهاي زمان حال خود پاسخگو باشد. با کمی تأمل و مطالعه در بناهاي سنتی در می یابیم که در خیلی از این بناها ، شرایط فرهنگی ، اقلیمی ، اصالت و مصالح کاملا رعایت شده است. اما با نیازهاي معماري این زمان و نوع زندگی شهر نشینی و محدودیت هاي موجود هماهنگ نمی باشد. و شرایط و شاخصهایی که امروزه نوعی از معماري را به عنوان (( معماري پایدار )) تعریف می کند در زمان هاي آینده ممکن است با مفهوم امروزي کاربردي نباشد. و در مباحث نوین معماري پایدار سعی بر آن است تا از اثرات منفی معماري جدید بر محیط زیست کاسته شود و در عوض با بکار گیري مواد و مصالح همگون با محیط و
طراحی ویژه اقلیمی در مصرف انرژي صرفه جویی به عمل آید. پس با توجه به زندگی و نیازهاي امروز معماري و محدودیت در زمینه منابع انرژي ، یک سري شاخص هاي کلی را می توان به عنوان اصول معماري پایدار معرفی کرد که شامل موارد ذیل می باشد:

1- تاثیر پذیري از شرایط فرهنگی و محیطی و اقلیمی
2 -  هماهنگی و سازگاري با طبیعت و محیط زیست ( حداقل آسیب به طبیعت )
3 -  صرفه جویی در مصرف انرژي ( صرفه جویی و نگهداري )
4 -  پاسخ درست به نیازهاي عملکردي
5 -  خوانایی دور از ابهام ( درك مردم )
6 - تاثیر پذیري از معماري بومی اما به صورت امروزي
7 -  استفاده درست از مصالح هم از لحاظ بصري و هم زیست محیطی

 

 

معماري پایدار و شاخصهاي آن

 

تأثیرات عصر ارتباطات و صنعتی شدن جوامع بر فضاهاي معماري کاملاً مشهود است ، و هر روز فرمها و طرح هاي متفاوتی را در معماري شاهد هستیم ، طرح ها و فرم هایی که شاید با توجه به یک سري شرایط و ضوابط و یا بدون توجه به شرایط خاص و صرفاً به علت فرم هاي جالب توجه یا تقلید صرف ساخته می شوند. اما امروز با توجه با کاستی ها و معضلات که در زمینه حفظ و استفاده بهینه از انرژي با آن مواجه هستیم و همچنین توجه به بهینه سازي فضاهاي معماري و تغییر نیازهاي عملکردي ما از معماري باید به سوي تعریف نوینی از خلق بناها با عنوان "معماری پایدار" باشیم . و براي کاربردي تر کردن آن باید اصول کلی این نوع معماري شناخته شود . از آنجایی که هیچ بنایی را نمی توان بصورت مطلق و صد در صد پایدار دانست ، باید فضاهایی خلق شوند که به صورت نسبی به این اصول نزدیک باشند و یک محیط پاك و سالم بر اساس بهره برداري موثر از منابع طبیعی و اصول اکولوژیکی خلق شوند. و در اکثر نوشته ها و مقاله ها از معماري پایدار صرفا به عنوان معماري سبز یا اقلیمی یاد می کنند اما مشخصه هاي مهم دیگري در خلق معماري پایدار تاثیر گذارند. که در ادامه به آنها پرداخته شده است

طراحی نمای کامپوزیت و اجرای آن


امروزه برای طراحی نمای ساختمان ااز کامپوزیت استفاده می شود که لایه های تشکیل دهنده آن عبارتند از :  یک لایه به نام پلی اتیلن که قسمت داخلی کامپوزیت را تشکیل می دهدو ضخامت آن 4 میلی متر می باشد . و دو لایه آلومینیومی که قسمت بیرونی را تشکیل می دهد که هر لایه دارای ضخامت پنج دهم می باشد و رنگ لایه ی بیرونی آلومینیومی  رنگ الکترواستاتیک می باشد .

تاثیر طراحی نمای ساختمان درورودی

ورودي يكي از بخش های بسیار مهم در طراحی نمای ساختمان است كه محل و اهميت طراحي آن به طورمستقيم در نقش و عملکرد ساختمان تاثیر دارد . در ورودي نشانه رد شدن از فضاي عمومي خارجي به فضاي خصوصي داخلي است و می توان گفت يكي از مهم ترين عناصري است كه مي‌توان به عنوان نشانه ساختمان از آن یاد کرد.

دلیل اصلی ناهماهنگی نمای ساختمان ها

 انسان دریافتن پاسخی برای نیاز های خود همیشه به دنبال راهکارهای مناسب بوده است . یکی از همین نیاز ها ، نیاز به مسکن می باشد که متاسفانه در خیلی اوقات به مسکن به عنوان یک نیازبرای احساس آرامش و امنیت  نگاه نمی شود بلکه به عنوان یک معظل یا مشکل اقتصادی توجه می شود دراین حین سازندگان مسکن که به صورت آزاد کار می کنند بشه دنبال فروش سریع سازه های خود و برگرداندن سرمایه شان هستند  در نتیجه می توان دلیل اصلی ناهماهنگی های نمای ساختمان ها را همین دانست  . 

 

درباره ی نماهای آجری

  وقتی اصطلاح طراحی نمای ساختمان را می شنویم منظور همان طراحی و اجرای بخش بیرونی ساختمان می باشد .پس طراحی نمای ساختمان باید بر اساس شرایط جوی و آب و هوایی انتخاب شود تا مقاومت و استحکام کافی را داشته باشد .یعنی در مورد طراحی نمای ساختمان علاوه بر زیبایی باید به استحکام آن هم توجه شود .البته لازم به ذکر است که نمای انتخاب شده علاوه بر موارد بالا باید با طراحی نما های اطرافش هم تناسب و همخوانی داشته باشد.

طراحی نمای ساختمان ها و اهداف آن

مدتی است که زیبایی ظاهری و ایمنی در کار مطرح شده است و این موجب شده است که مالکان و سازندگان ساختمان ها این نکته ( طراحی نما ) را مد نظر قرار دهند .البته لازم به ذکر است که ایرانیان دارای سابقه طولانی در طراحی نما هستند و از جمله ی این ها می توان به معماری مساجد در اکثر نقاط کشور اشاره کرد .

 

صفحه1 از2

کلیه حقوق متعلق به سایت طراحی نما می باشد. نشر مطالب تنها با ذکر سایت و لینک مربوطه بلامانع است