کانکس

نورگیر

سقف حیاط خلوت

طلق پلی کربنات

سقف پاسیو

نمای ساختمان

dionisio gonzález نام هنرمندی اسپانیایی ست که طراح بناهاییست که نمای ساختمان در آن ها به سبک سورئال مدل سازی شده است این طرح های نمای ساختمان منطبق بر ویژگی های طبیعت و مقاوم در برابر عومل طبیعی و به طور کلی بر اساس اصول معماری پایدار شکل گرفته اند در تمامی این نمونه ها قسمت های مختلف بنا و نمای ساختمان متاسب با طبیعت می باشد و تورفتگی و بیرون زدگی های آن که منطبق بر ساختار آن می باشد هر بیننده ای را شگفت زده می کند.

ساختمانی را که مشاهده می کنید مربوط به بناییست که شین کو طراح صنعتی تایوانی طراحی نموده است وی که در دانشگاه هنر سانفراسیسکو تحصیل کرده است در پایان نامه ی خود برای اولین بار ایده این بنا را مطرح کرد ، بنایی که طبقات آن مانند چرخ و فلک روی هم جابه جا می شود و طبقات بالا و پایین می شوند و نمای ساختمان عجیبی را ایجاد نموده در حقیقت این ساختمانمان مانند چرخ و فلکی بیست و هفت طبقه است که ساکنان آن دیدی سیصدو شصت درجه دارند در این بنا هر طبقه بر اساس یک زمانبندی از پیش تعیین شده به بالاترین و پایین طبقه منتقل می شود . برای اطمینان از ایمنی این کار از قبل باید خطوط برق و لوله‌های گاز و آب به صورت اتوماتیک قفل شود تا نوبت بعدی که باز این طبقات با هم جابه‌جا شوند. طراح این ساختمان ایده ی این ساختمان را از بین بردن تبعیض تبقاطی میان مردم عنوان کرده بر اساس تحقیقات در امریکا و اسیا قیمت خانه ها در طبقات بالا و پایین اختلاف قیمت فاحشی دارند و ثروتمندان اصئلا در بالاترین طبقات سکونت دارند و از بهترین مناظر بهرمی برند ایده ی ساختمان چرخ و فلکی ترتیبی را فراهم می آورد تا اختلاف طبقاتی میان اقشار مختلف وجود نداشته باشد و همه از امکانات برابری برخوردار باشند.

1- جهت و چگونگی تابش آفتاب و همچنین بادهای زمستانی بر سطح نمای ساختمان

2- در نظر گیری هماهنگی میان نمای ساختمان و ساختمان ها و سازه های مجاور و اطراف و رعایت اصول زیبایی شهری و روستایی

3-میزان و چگونگی دسترسی مالکان و سازندگان به مصالح نمای ساختمان

4-عملکرد و شیوه ی اجرایی که در اجرای نمای ساختمان و به طور کلی احداث بنا به کار گرفته می شود

5-توجه به میزان بودجه ای که به این مقوله اختصاص داده می شود و صرفه ی اقتصادی آن و ایجاد تناسب میان هزینه ها و توان مالی سرمایه گذار و سازنده

6-آب و هوا ، میزان رطوبت، و به طور کلی شرایط و وضعیت محل احداث بنا و نمای ساختمان

7-نوع کاربری ساختمان مربوطه

8-توجه به گسترش فناوری و مصالح جدید و ایده گرفتن از نمای ساختمان های مدرن در کشورهای پیشرفته و صاحب سبک البته با در نظر گیری شرایط محیطی و اقلیمی

ممکن است بسیاری ازاوقات کلید مربع را در تلفن های همراه را برای وارد کردن کد های خاص به کار برده باشید ایده ی بنایی که مشاهده می کنید دقیقا یاد آورده ی این دکمه می باشد که در آن نمای ساختمان به شکل سه بعدی کلید مربع در تلفن های همراه است .این ساختمان در کره جنوبی توسط معمار آلمانی طراحی شده است و طراحی سه بعدی حجمی و همچنین نمای ساختمان به گونه ایست که از هر سویی به آن نگاه می کنید شکل سه بعدی متفاوتی را خواهد دید این بنا از ترکیب دو برج بلند ساخته شده است که توسط دو پل ارتباطی اتصال یافته اند.

شیشه های دوجداره ای که در نمای ساختمان ها استفاده میشوند از دو لایه شیشه و یک لایه اسپیسر و جداکننده آلومینیومی که با رطوبت گیر پر شده است ساخته می شود بین این دو لایه را با عایق های حرارتی و صوتی پر می نمایند ( سلیکاژل و یا گاز آرگون)

مينرال گرانيت که در نمای ساختمان استفاده میشود دارای ویژگی های زیر است :

اجرای آن بر روی نمای ساختمان آسان و سریع است .

در این محصول اصل سبک سازی ساختمان ، استحکام و زیبایی رعایت می شود.

در مقایسه با سنگ ها و دیگر متریال های نمای ساختمان ارزان و با صرفه می باشد.

عکس العمل ایده الِی درمقابل زلزله دارد که به دلیل وزن سبک و طراحی زیبا و آسانِ آن است و آن را مصالحی ایده آل برای برجها و ساختمانهای بلند مرتبه میکند.

ودارای خاصیت الاستیکی و صد در صد ضد آب می باشد و از مقاومت مناسبی برخوردار است .

جایگزین مناسبی برای سنگ های خطر ساز و آجر در نمای ساختمان است.

دربرابر آب ، بخار ، اشعه های خورشید ونیزیخبندان مقاوم می باشد.

وزن ساختمان با این متریال نمای ساختمان کاهش وزن قابل توجهی دارد.

عمر طولانی ، تنوع رنگ و زیبایی فوق العاده ای دارد.

دوستدار محیط زیست است زیرا حلال های سمی و مضر در آن وجود ندارد.

گروهی از هنرمندان فرانسوی به کمک یکدیگر روی دیوار های شهر و نمای ساختمان ها نقاشی های خارق العاده ی را طراحی می کنند. این نقاشی های سبکی هایپررئالیسم دارند و تنها با دقت بسیار میتوان متوجه شده که این نمای ساختمان های عجیب ساختگی هستند این نقاشی های با در و پنجره و تراس های روی نمای ساختمان ترکیب شده و افراد ساکن در این خانه ها میان این نقاشی ها گم شده اند.

 

نمای ساختمان یک بنا درست شبیه یک کاغذ کادو برای یک هدیه ، اولین چیزی است که از آن دیده میشود نمای ساختمان برای یک ویلا یا اپارتمان گویای درون آنن نیز هست و به نحوی ممکن است طراحی داخلی خانه را نیز نشان دهد امروزه در صنعت طراحی نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی طرح ها با گستردگی و تنوع هرچه بیشتر اجرایی می شوند استفاده از سبک های جدید بخش بندی و ترکیب بندی اجزای داخلی در نمای ساختمان سبب میشود ایده های نویی در این زمینه خلق شود در ادامه برخی از طرح های نمای ساختمان های مدرن را مشاهده می کنید.

 

برای نخستین بار گروهی از طراحان حرفه ای ARCA آلمان دو ساختمان اداری و مسکونی را تلفیق نموده اند، در نمای ساختمان این بنا به دور این ساختمان ها پوسته ی استیل لانه زنبوری را کشیدند تا بدین طریق در این نمای ساختمان بهره گیری از خواص حرارتی ژئوترمال (وابسته به حرارت مرکزی زمین) را در صنعت ساختمان جهان گسترش دهند. این پوسته تشکیل شده از دو لایه مجزاست که یکی از این لایه ها با طراحی لانه زنبوری و دیگری به صورت مسطح با شیب و قوس های استثنایی به نمایش در آمده اند.

نور گیر های شیشه‌ای و مسطح نمای ساختمان‌ های اداری ممکن است نمای زیبا و جذابی را برای کارمندان به مجود اورد ، اما. نور طبیعی خورشید از میان این نورگیر ها می‌گذرد و دمای محیط کار را افزایش خواهد داد پس این نوع نمای ساختمان از لحاظ انرژی کارآمد نیست و باعث احساس نیاز به تهویه ای مناسب خواهد شد.

مجموعه مهندسی ایران نما برای اولین بار در نظر سنجی مررتبط با نمای ساختمان های بتنی در شبکه های اجتماعی 10 نمای ساختمان برتر بتنی را معرفی می کند مجموعه تصاویر نمای ساختمان های منتخب را اینجا مشاهده نمایید.

اگر چه امروزه چوب در نمای ساختمان به کار برده می شود ولی تاریخ استفاده از چوب به زمانهای خیلی دور می رسد زیرا یكی از اولین موادی است كه بطور طبیعی و فراوان در دسترس بشر قرار داشته است هرچند که اولین مسکن انسان های آغازین در غار ها بوده است ولیکن بیشتر از دیگر مواد موجود از چوب استفاده می نمود این موضوع که سوزاندن سطح چوب مقاومت آن را برای استفاده در فضای بیرونی و نمای ساختمان بالا می برد قرن هاست ثابت شده است اولین بار وایکینگ‌ها از این روش استفاده کردند تا مقاومت چوب را بالا ببرند تا از چوب در سازه های بیرونی استفاده کنند این روش تحت عنوات تیمار حرارتی چوب اولین بار در ده 1930 مورد مطالعه ی دقیق علمی قرار گرفت همچنین انجمن ترموود فنلاند کار پژوهشی عمیقی انجام داد که ترموود های امروزی که در نمای ساختمان مورد بهره وری قرار می گیرند با استفاده از روش تحقیق این انجمن پدید آمدانجمن ترمووودفنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی در مقیاس صنعتی. فرایند تیمار حرارتی (ترمو) یاترموود را به وجود آورده است و مجوز فرایند ترمووود به اعضای انجمن ترمووودفنلاند اعطاء شده است.

 زیبایی ساختمان در دید اولیه به نمای بیرونی ساختمان بستگی دارد به همین دلیل امروزه به طراحی نمای ساختمان اهمیت بیشتری می دهند یکی از متفاوت ترین طراحی های نمای ساختمان نمای دانشگاه هنر شانگهای چین می باشد که در این نمای ساختمان از المان های هنری بهره گرفته شده که به خوبی بیانگر ماهیت درونی ساختمان می باشد.

این نمای ساختمان جالب توسط یک هنرمند برای شرکت پست برلین طراحی شده است این هنرمند بیش از صدوپنجاه نامه ی عاشقانه را جمع آوری نموده واین نمای ساختمان را ساخته است گفتنی است تمامی این نامه ها مضمون عاشقانه دارند که بعضی میان زوج ها رد و بدل شده بعضی میان اعضای یک خانواده حتی برخی از این نامه های عاشقانه روی این نمای ساختمان برای حیوانات است که توسط صاحبانشان نوشته شده!

نمای Cotta یک گزینه ی جدید برای پوشش نمای ساختمان می باشد که به معماران و سازندگان ساختمان ها عرضه می شود این متریال نمای ساختمان صد در صد آلمینیوم است و در طرح های مختلف از جمله ی طرح سفال یا طرح چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

ساختمان اداری مهرگان در خیابان گاندی تهران توسط معماران: مریم علویی و مهدی مهزیاری در سال 1386 تا 1386 طراحی و ساخته شده است سازه ی این از پیش اجرا شده و در حقیقت مالک آن یک شرکت گرددشگری بوده است در طراحی این ساختمان سازه ی اصلی و موقعیت بنا حفظ شده و تغییرات عمده بر روی نمای ساختمان صورت گرفته است این بنا دارنده رتبه پنج جایزه معمار در سال 1386 می باشد.

این پروژه به لحاظ موقعیت مکانی در زمینی واقع شده که شمالی جنوبی ست و سمت غرب و شرق متشکل از ساختمان های همسایه می باشد به همین دلیل نمای ساختمان در بخش شمال و جنوب از اهمیت زیادی برخوردار بوده و طراحی نما در بخش شمالی با حفظ پنجره ها سرتاسری برای نورگیری مناسب صورت گرفت اما در بخش جنوبی نمای ساختمان طوری طراحی شد که بتوان از نور به صورت کنترل شده بهره برد.

این ساختمان که پنج طبقه می باشد دارای سالن اصلی در همکف و پارکینگ و انباری در بخش همکف و زیر زمین است و شامل پنج دفتر اداری ست اما ویژگی منحصر به فرد این ساختمان استفاده از منظره خارجی در هر دو نمای ساختمان است که فضای فوق العاده را ایجاده نموده . این ساختمان به علت طراحی نمای ساختمان زیبا و استفاده ی مطلوب از پنجره ها و بهره گیری مناسب از نور طبیعی موفق به دریافت جایزه ی معمار شده است.

 

 

 

 

 

 

طراحی منحصر به فرد نمای کافی شاپ باعث ایجاد حسی مثبت در بیننده ی نمای ساختمان نسبت به لحظاتی که در آن سپری می کند میشود. در حقیقت طراحی خاص نمای کافی شاپ افراد را برای در انتخاب کافی شاپ های ناشناخته وسوسه می کند در هر کافی شاپ در کنار کیفیت مواد غذایی زیبایی و جذابیت یکی از خدمات آن به حساب می آید و همچنین طراحی دکوراسیون داخلی کافی شاپ نیز دارای اهمیت بسیار است. در این مطلب شما را با ایده ای جدید برای طراحی نمای ساختمان کافی شاپ آشنا می کنیم که علاوه بر جذابیت، با هزینه ی کم نیز اجرایی می شود.

امروز به دلایل مختلفی به طراحی نمای ساختمان اهمیت بیشتری می دهند از جمله اینکه زیبایی ساختمان در دید اولیه به نمای بیرونی ساختمان بستگی دارد از متفاوت ترین طراحی های نمای ساختمان نمای رومی ست که در این بخش با آن آشنا می شویم.

از جدید ترین طراحی های نمای ساختمان نمای رومی یا کلاسیک می باشد نمای ساختمان هایی که به این روش کار می شوند به دلیل استفاده از مصالح خاص و اجرای پیچیده زیبا و منحصر به فرد می شوند در این نوع از نمای ساختمان از سنگ هایی مانند مرمر، گرانیت و ترواورتن و همچنین در برخی از موارد از سیمان سفید استفاده می شود. هرچن این متریال ها در نمای خارجی دیگر هم به کار برده میشود اما استفاده از آن ها در سبک نمای رومی موجب زیبایی بیشتر نمای ساختمان خواهد شد و چون طراحی آن کلاسیک می باشد برای طراحی ساختمان های لوکس و مدرن گزینه مناسبی به شمار می آید. در ادامه تصاویری را از این نوع نمای ساختمان می بینیم.

خانه ای که مشاهده می کنید علاوه بر زیبایی و داشتن نمای ساختمان متفاوت استحکام و مقاومت بالایی را داراست این ساختمان که طبقه بالاتر از سطح زمین قرار دارد در وزن ۸۱۴/۱ کیلوگرم احداث شده به ظرافت آینه و مقاومت بالا ساخته شده است نمای ساختمان  این بنا که جذابیت دیداری خاصی دارد و توجه بسیاری را به سوی خود جلب نموده است از آینه ساخته شده و ضد رطوبت می باشد و در هواهای شرجی نیز مشکلی در نمای آن پدیدار نمی شود.

 

 

 

 

در نگاه اول زمانی که اسم نرده و حفاظ که به گوش ما می خورد همگی به حفاظ های عمودی ساده فکر می کنیم که به طور معمول در نمای ساختمان های استفاده می شود، در حالی که که نرده های محافظ در طرح و نقش و شکل های وسیعی موجودند که به خوبی می توانید یک طرح و نقش زیبا را برای حفاظ خود در نمای ساختمان در نظر بگیرید و توجه داشته باشید که این حفاظ ها در بحث طراحی دکوراسیون داخلی در روزهای آفتابی با سایه های خود زیبایی خاصی را برایشما به ارمغان می آورند.

 

 

 

 

 

 

بارها به اهمیت نمای ساختمان از آن جهت که اولین برخورد با مخاطب می باشد و بر منظر شهری تاثیر گذار است پرداخته ایم اما در این بخش به نمای ساختمان از بعد دیگری نگاه می کنیم و آن استفاده از گیاهان در نمای ساختمان هاست در عکس های زیر نمونه نمای ساختمان هایی را که در آن ها به وسیله گل و گیاه طراوت و سرسبزی خاصی بر چهره ی خود دارند مشاهده می کنید.

مسکونی چهار باغ

 ویلای مدرن ظهوری

خانه برانوش

 خانه برانوش

اپارتمان144 شیراز

 اپارتمان144 شیراز

مجتمع اداری تجاری سعادت آباد

 خانه مسکونی ماسوله

 

 

برای استفاده از سنگ در نمای ساختمان باید به جنس سنگ ،ابعاد و محل استفاده از آن توجه شود سنگ های مورد استفاده در نمای ساختمان بایستی در برابر عوامل جوی مقاومت داشته باشند در نمای ساختمان سنگی ممکن از از یک نوع سنگ یا چند نوع سنگ استفاده شود که در هر دو حالت بایک طراحی خوب و هنرمندانه در هماهنگ نمودن سنگ ها میتوان نمای سنگی زیبایی را خلق نمود در انتخاب سنگ مناسب برای نمای ساختمان دوام، مقاومت، عدم یخ زدگی ، ترک خوردگی و وجود خلل و فرج در سنگ هایی که استفاده میشود و همچنین صرفه ی اقتصادی آن حائزاهمیت می باشد مشخصات کلی انتخاب سنگ های نمای ساختمان به شرح زیر می باشد.

یکی از انواع پوشش های نمای ساختمان که استفاده از آن روز به روز بیشتر می شود سنگ است متخصصین امر ساخت و ساز نمای ساختمان مناسب بودن این متریال را در چند مورد خلاصه کرده اند:

برای استفاده از سنگ در نمای ساختمان از سنگ های پلاک در انواع متفاوت مانند باغ ابریشم،تراورتن،مرمر و یا نوع های مختلف سنگ های قیچی که سطوح صافی ندارند و از آن ها در مکان هایی که نیاز به قدری خشونت در نمای ساختمان داریم استفاده می کنند.

برای استفاد از آجر در نمای ساختمان باید از آجر های مخصوص نماسازی استفاده نمود اجر هایی که برای نمای ساختمان به کار می روند به رنگ های ابلق، بهی و قرمز در بازار موجود می باشند که بهتر است این آجر ها تیشه داری شوند به این مفهموم که این اضلاع آجر ها قبل از استفاده در نمای ساختمان توسط تیشه و یاماشین تراش کاملا گونیا شود برای ملات نمای آجری و پهن نمودن آن از تخته‌هایی بعرض ۵/۱ الی ۲ سانتی‌متر با ضخامتی در همین حدود که آنها را بصورتن بشی به یکدیگر متصل می‌نمایند و طول آن حدود ۵۰ سانتی‌متر است شمشه ملات استفاده می شود که به آن شمشه ملات میگویند شمشه ملات را به این صورت قرار میدهند که یک ضلع آن متکی به نمای ساختمان باشد و ضلع دیگر آن روی دیوار در قسمتی که ملات پهن می شود قرار گیرد این کار فضای لازم را برای بند کشی فراهم می نماید چرا که ملات در حدود ۵/۱ الی ۲ سانتیمتر از لبه کار عقب‌تر خواهد بود. بند کشی سبب میشود ضخامت ملات نیز در تمام قسمت های پشت نمای ساختمان به طور یکنواخت قرار بگیرد آجر های نمای ساختمان بایستی در تمام رج ها با ریسمان و شاغول چیده شود و در زمان دوغاب دادن توجه شود که دوغاب روی نمای ساختمان ریخته نشود و سبب منظره ی خوشایند نمای ساختمان نشود یا آنکه باید به طور کل از ریختن دوغاب در نمای ساختمان آجری صرف نظر نماییم.

استفاده از سیمان در نمای ساختمان انواع مختلفی دارد از قبیل تگرگی ، سیمان شسته ، چکشی و ... که هرکدام یک از این ها در محل با دانه ماسه های مختلف رنگی ساته می شوند اگر سد های بزرگ با سیمان تخته ماله اندود شود نشست های ساختمان در آن ترک مویی ایجاد می نماید برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است روی نمای ساختمان خطوطی در جهت های عمودی و افقی به فاصله‌های حدود ۵/۱ تا ۲ متر ایجاد کنیم تا این نرک ها روی نمای ساختمان دیده نشوند.

پروفیل های گالوانیزه ویژه نمای فایبر سمنت مدولار و سمنت بورد سایدینگ ، از ورق های گالوانیزه با کیفیت بالا و با ضخامت ۰.۷ و ۰.۵ میلیمتر برای اجرای زیرسازی نما های فایبرسمنت ساخته شده است. سازه های M و V امکان تغییرات ابعادی پنل های سمنت بورد بر اثر تغییرات دما و رطوبت را فراهم می آورند و سازه گالوانیزه A برای آب بندی درز بین دو پنل در نمای سمنت برد مدولار - در صورتی که حداقل درز ۱۰ میلیمتر باشد - کاربرد دارد. سازه های M ، V و A با شاخه های به طول ۳ متر تولید می شوند.

پانل های فایبرسمنت یا سمنت برد صفحات پیش ساخته سیمانی هستند که به لحاظ افزایش خواص مکانیکی از سیلیس و الیاف سلولزی در ترکیب آنها استفاده شده است. الیاف سلولزی همچنین باعث مقاومت در برابر تنشهای فشاری و کششی ناشی از تغییرات دما شده و از بروز عیوب مختلفی همچون ترک خوردگی و اعوجاج جلوگیری می کند.

این پروفیل ها از آلیاژ ۶۰۶۳ آلومینیوم تولید شده و جهت اجرای گوشه های خارجی و داخلی و درز بین پنل های فایبرسمنت به کار می روند. این پروفیل ها با رنگ سفید کوره ای تولید می شوند و امکان تولید آن در رنگ های دیگر به صورت سفارشی وجود دارد.

انسان از دیر باز برای حفاظت از خود در برابر عوامل جوی، اقلیمی و همچنین حیوانات موذی و انسان های مزاحم فضایی به نام خانه را برای خود فراهم نموده در نتیجه قدیمی ترین و ابتدایی ترین وظیفه ی نمای ساختمان محافظت از انسان در برابر عوامل بیرونی ست.

در خانه های ابتدایی و اولیه نماسازی امروزی مفهومی نداشت خانه ها مانند محافظ عمل می نمود و نمای ساختمان ها با حداقل منفذ و باز شو رو به بیرون داشت تا از ساکنین آن در برابر باد، سرما،گرما و نفوذ عوامل انسانی و حیوانی جلوگیری نماید اما این خانه ها از نور و تهویه لازم برخوردار نبودند به همین دلیل با گذر زمان نیاز به این دو عامل احساس شد و و در نتیجه ایجاد روزنه در دیواره افزایش یافت، نیاز به پوستهٔ سومی برای حفاظت بیشتر شد.

اما دربسیاری از مناطق برای حل این مشکل دیواری را دورتا دور فضای مسکونی ایجاد نمودند و با ایجاد یک حیاط مرکزی درون خانه نور و تهویه فضاهای بسته و داخلی را از این طریق فراهم آوردند با مطالعه تاریخ و معماری گذشنه پی خواهیم برد که در بسیاری از تمدن های نخستین خانه های مسکونی درون گرا ساخته میشدند.

بسیاری تصور می‌کنند که اطراف کلیساهای اروپایی سبکرمانسکتارسانسباز بوده و دارای چهار نمای ساختمان می‌باشند ولی آنها نیز دارای یک یا دو جبههٔ باز بودند. کلیسای آنان نیز مانند مساجد شیعیان، از اطراف به بافت مسکونی و شهری متصل بود. کامیلوزیته با برداشت آماری خود از ۲۵۵ کلیسای شهر رم، ثابت کرده است که ۱۱۰کلیسااز سه طرف،۹۶ کلیسا از دو طرف و فقط ۶ کلیسا از هیچ جبهه به بافت شهری متصل شده‌اند. این ۶ کلیسا جدید یا متعلق به کلیسایپروتستانبوده است که بعد از قرن هفدهم ساخته شده‌اند. موریس در کتاب تاریخ شکل شهر خود می‌گوید که کلیساها صحن یا جلو خانی مستقل به نام پارویس در جلوی سردر خود داشتند برای همین نمای اصلی آنها فقط برای مراجعین قابل مشاهده بود.

در دهه های اخیر که در بازارهای جهانی استفاده از سنگ های تزئینی لوکس و گران قیمت مطرح گردیده است ، سنگ های آهکی عمده سنگ های ساختمانی و تزئینی را تشکیل می دهند . خصوصیات بارز آنها به طور خلاصه عبارتند از : سختی مناسب ، قابلیت ساب و برش بالا ، تنوع رنگها ، مقاومت خوب ، قابلیت استخراج آسان .

در شرایط فعلی تراوتن های رنگی به خاطر ظاهر زیبا و جذاب و همچنین وجود تخلخل جهت چسبیندگی کامل به ملات و خصوصا" ارزان بودن نسبت به سایر سنگها، از جمله پرمصرف ترین سنگ های نمای ساختمان به شمار میرود.

بهترین حالت نمای ساختمان سنگی گرانیت نیز حالت صیقلی آن است که زیبائی رنگ و انعکاس کریستال های آن را نمایش می دهد.سنگ گرانیت به علت هزینه سنگین اسخراج ، برش و صیقل نسبتا" گران است و به همین دلیل بیشتر در نمای ساختمان های مدرن و مهم به کار برده میشود.

زمینه های مصرف عمده مرمر نیز عبارتند از : پوشش دیوار، سرویس های لوکس،  طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان، مجسمه سازی و میزهای سنگین می باشد.

نمای کرتين وال(Curtain Wall)

نمای کرتین وال یکی از زیباترین نماهای مدرنی است که با توجه به کاربرد شیشه و آلومینیوم در آن از شرایط و ویژگیهای منحصر به فردی برخوردار می باشد.

این نوع نما کاملا بصورت صنعتی ساخته می شود و شرایط نصب آن به گونه ای است که انعطاف پذیری خاصی در مواجه با نتشهای ناشی از زلزله و نشت های احتمالی ساختمان در مواقع اضطراری دارد و بصورتSelf Supportو تماما آلومینیومی طراحی و اجرا می گردد.این نوع نما در انواع فریم لس و فیس کپ ساخته و اجرا می شود.

در این سیستم بدلیل اینکه سطح مقطع پروفیل آلومینیوم بزرگ می باشد و از مقاومت بالایی برخوردار است احتیاجی به شبکه بندی جهت زیر سازی نما نمی باشد و خود پروفیل بوسیله پلیت که با پیچ های لوبیایی داخل آن قابل رگلاژ می باشدبه ساختمان متصل می شوند.

کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه ای بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از پروفيل های آلومينيوم استفاده و نما به صورت مشبک بوده و تلفیقی از آلومینیوم و شیشه می باشد . کرتین وال خود یک سازه محسوب می شود.

این نوع مهندسی نما، نیاز به زیرسازی آهنیSelf Supportندارد و تنوع رنگی نامحدودی داشته که استفاده از طرح های چوبی نیز برای آن امکان پذیر می باشد. این سیستم، در برابر تنشهای قائم و جانبی از قبیل باد، زلزله و تکانهای شدید کاملاً پایدار است.زیبایی فوقالعاده و منحصر به فرد این سازه در نما امتیاز نهایی آن است. شیشه های استفاده شده در این سیستم18 الی 40 میلیمتر ضخامت دارد و ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان را به صورت کامل انجام می دهند.طراحی زیبا و استاتیکی این سیستم به همراه عدم استفاده از پیچ و پرچ در مونتاژ و طراحی باز شوی مخفی در این سیستم علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی باعث بالارفتن ضريب مقاومت و آبندی و هوابندی شده است.

کرتین وال را می توان در دو نوع رده اصلی Face capو Full Framelessطبقه بندی نمود.

استفاده از درپوش های ویژه در Face capeو عدم وجود این درپوش ها در Full Framelessاز بارز ترین وجوه تمایز این دو سیستم می باشد. در طراحی پروفیل های این سیستم مباحث مربوط به زلزله, باد و محاسبات استاتیکی رعایت شده و مصالح مورد نیاز هر پروژه بنا به اقتضای هر پروژه جداگانه محاسبه و خصوصیات پروفیل کرتین وال مربوطه مشخص می گردد. در زیر نمونه ای از جداول محاسباتی ارائه شده است.

در جدول فوق به عنوان مثال جهت مدولاسیون سازه ای به ارتفاع 15 متر و به صورتی که بتوان در هر 4 متر ارتفاع دستک نگه دارنده تعبیه نمود، فاصله عرضی 80 سانت و کمتر جهت مقطع سایز12 پیشنهاد می شود.

شیشه معمولی به راحتی می شکند. شیشهنشکن هر چند قوی تر است لیکن آن هم تحت فشارهای بزرگتر خواهد شکست . اما شیشه لمینیت (V-Lam) کهاز دو یا چند شیشه و طلق PVB (پلی وینیل بوتیرال) تشکیل می شود از نظر مقاومت در برابر ضربه در سطح بسیار بالاتری قرار دارد. با تغییر در تعداد لایه ها و ضخامت آنها انواع گوناگونی از شیشه های (V-Lam) با توجه به کاربردهای مختلف می توان تولید نمود

به موازات افزایش مصرف شیشه در ساختمان طی سالهای اخیر ، مقوله استحکام ،ایمنی و هدایت حرارتی شیشه اهمیت بیشتری یافته است. دسترسی آسان به شیشه های رنگی و پوشش دار ، ویژگیهای زیبایی شناسانه همراه با صرفه جوئی انرژی، معماران را ترغیب به استفاده بیشتر از شیشه و همچنین شیشه هایی در اندازه های بزرگ می کند.

نتیجه این امر استفاده بیشتر از شیشه های نشکن (سکوریت) جهت برآورده نمودن ویژگی های مقاومتی مناسب در برابر حرارت ، باد و.......... می باشد.

رنگ، شفافیت، ترکیب شیمیائی، و میزان عبور نور بر اثر عملیات سکوریت تغییر نمی کند. همچنین سختی ، وزن مخصوص ، ضریب انبساط ، نقطه نرم شدن ، هدایت حرارتی نیز بر اثر عملیات سکوریت بدون تغییر باقی می ماند. مقاومت پیچشی وکششی و مقاومت در برابر ضربه و استرسهای حرارتی، ویژگیهایی فیزیکی هستند که طی عملیات سکوریت بهبود خواهند یافت. شیشهنشکن تحت بار یکسان به مراتب مقاوم تر از شیشه عادی هم اندازه و هم ضخامت خود عمل می نماید.

شیشهنشکن مقاومت حرارتی بالایی دارد. قادر است 3 برابر بیشتر از شیشه معمولی در برابر حرارت پایداری کند و تغییرات حرارتی تا 300 درجه سانتی گراد را تحمل می نماید.

فرآیند سکوریت، الگوی شکست شیشه را نیز تغییر می دهد. شیشهنشکن در صورت اعمال ضربه شدید به قطعات بسیار کوچکی تقسیم میشود که برندگی شیشه عادی را نداشته و خسارت جانی و مالی حادثه را به حداقل ممکنمی رساند. اهمیت این امر به هنگام بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان آشکار می شود. شیشه هاینشکن دارای مقاومت مکانیکی حدود 5 برابر شیشه های معمولی هستند.

قواعد کلی:

ایجاد کانال هوا در پشت نما ، پانل های نمای ترسپا می بایستی به نحوی نصب شوند که هوا در پشت آن به صورت آزادانه به گردش درآید برای این منظور پانل ها با فاصله از دیواره اصلی ساختمان به زیرسازی های عمودی (غالباً از جنس آلومینیوم) متصل می گردند؛ این فاصله ها باید محفظه یا کانالی را در پشت نمای ساختمان ایجاد نماید بطوریکه عمق کانال باید همواره بیش از 30 میلیمتر باشد. با توجه به اینکه پانلهای ترسپا ساخته شده از الیاف طبیعی چوب است بدیهی است که رعایت قواعد کلی جهت نصب فرآورده های چوبی برای این محصول نیز ضروریست، از مزایای ایجاد کانال گردش هوا در پشت پنل می توان موارد زیر را نام برد.

الف) نفوذ پذیری هوا

فضای ایجاد شده تعرق نما را تسهیل نموده و گردش هوا در پشت پنل از تجمع بخار آب جلوگیری می کند.

ب) محافظت در برابر باران

هوای متحرک در کانالها و فاصله ایجاد شده بین نما و دیوارهای ساختمان از نفوذ آب باران به داخل ساختار ساختمان جلوگیری می کند و باعث حفاظت بیشتر از مصالح و اجسام می گردد.

ج) ایجاد عایق حرارتی جلوگیری از بوجود آمدن پل های حرارتی

به موجب فاصله ای که بین ساخت های فلزی یا شبکه آهنی پانل های ترسپا وجود دارد از تبدیل شدن این زیر ساخت به هادی حرارتی پیشگیری شده و نوسانان حرارتی در پشت نما کاهش می یابد، این امر موجب صرفه جویی در مصرف انرژی به میزان 5 تا 10 درصد می گردد.

د) حفاظت در مقابل تابش نور خورشید

فاصله موجود در بین دیوارهای ساختمان و نمای ساختمان آن از ایجاد گرما بیش از حد در تابستان پیشگیری می کند و باعث ایجاد نعادل حرارتی دردرون ساختمان می گردد.

ه) حفاظت اکرستیک

با توجه به لایه هایی منتهی که در نصب ایت سیستم بیت فضای داخلی ساختمان و محیط خارجی بوجود می آید این سیستم نقش بسزایی در جذب صدا و کاهش نویز ایفا می کند.

به نکات ذیل د هنگام نصب باید توجه ویژه شود.

- آب هرگز نباید در پشت پانل ها انباشته شود.

- دمای هوا در جلو و پشت پنل باید همواره یکسان باشد.

در هنگام انجام زیر سازی برای نصب ورق های HPL بایستی به این نکته توجه داشت که عمق محفظه یا کانال هوا هرگز کمتر از 30میلیمتر نگردد برای اطمینان از گردش هوا در محفظه ها مدخل های ورود و خروج هوا بایستی از تناسب ابعادی برخوردار باشند با توجه به اینکه در ایران ناشاغولی نماها بالا می باشد و آهن کشی بافاصله زیاد از دیواره ساختمان قرار می گیرد و فضای ایجاد شده در پشت پانل به مراتب بیشتر از 30 میلیمتر می باشد.

لازم به ذکر است به منظور ایجاد گردش هوا داشتن محفظه ورود و خروج هوا در انتها و ابتدای نما الزامیست چنانچه نما یکپارچه نباشد و به بخش های متفاوت تقسیم شده باشد در قسمت بالایی و پایینی هر قسمت وجود دریچه ای برای گردش هوا مورد نیاز می باشد این نکته در مکان هایی که دربها و پنجره ها قرار می گیرند نیز بایستی رعایت گردد.

  1. 1.رعایت حد فاصل پروفیل های عمودی
  2. 1.درزهای انبساطی (Expansion Joint)
  3. 1.نحوه حمل و ذخیره پنل ها
  4. 1.انتخاب ضخامت پنل

فاصله بین تکیه گاه های عمودی که پانل ها به آنها متصل می گردد بستگی به ضخامت ورق دارد هرچه ضخامت ورق هایHPLبیشتر باشند می توان فاصله بین تکیه گاه ها را بیشتر در نظر گرفت این مورد از نکات بسیا رمهمی است که می بایست هنگام نصب حتماً لحاظ گردد .

با توجه به حرکات انبساطی چوب در نظر گرفتن درز بین پنل ها الزامیست، این درزها می بایست در نقاطی که پنل های ترسپا با متریال های دیگر( مانند سنگ، شیشه، ورق آلومینیم) تلاقی می کند حتماً رعایت شود.

اندازه این درزها بستگی به ابعاد پنل های مورد نصب و طراحی نما دارد به عنوان مثال، برای پنل ها یی که اندازه آنها 2440 و 1220 میلیمتر است این فواصل می بایست حداقل 6 میلیمتر باشد اگر پیشنهاد شرکت سازنده این است که حتی المقدور فاصلۀ بین پانل ها 10میلیمتر در نظر گرفته شود ضمناً توصیه می شود که از بکارگیری چسب یا هرنوع درزگیر برای پر کردن درزها جهت آب بندی خود داری شود چرا که باعث جمع شدن جرم و گرد و غبار در گوشه ها و اطراف لبه پنل ها می گردد.

سطح پایدار پالتها برای حمل و نقل بایستی به بزرگی ابعاد پنل ها انتخاب شود تا از حرکت پنل ها بر روی یکدیگر جلوگیری به عمل آید.

در هنگام ذخیره سازی نیز بایستی مراقبت های ویژه های از ورق های اچ پی ال صورت گیرد تا از رطوبت، گرما، خاک و هر عامل مخرب دیگر دور شود؛ پنل های ترسپا در دمای تقریبی بین 10 الی 20 درجه سانتی گراد و رطوبت 45 الی 70 درصد می بایست ذخیره شود.

پنل ها ترجیحاً می بایستی به صورت افقی ذخیره شوند و تمام سطح آن می بایست پوشیده باشد، اگر ذخیره افقی امکانپذیر نبود می بایستی آنها را تحت یک زاویه 60 الی 70 درجه ذخیره نمود.

انتخاب ضخامت پنل بر حسب مکان و نحوه قرارگیری پنل است؛ برای نصب پنل در متن های کاذب و سایبان یا در پارتیشن ها نمای ساختمان می بایست از ضخامت های مختلف بهره جست، تعیین ضخامت پنل از اختیارات طراح نما می باشد که با رعایت دستور العملهای ترسپا، ضخامت مورد نظر را انتخاب می کند، می بایست به این نکته توجه داشت که ضخامت پنل ها و فاصلۀ بین تکیه گاه ها رابطۀ مستقیم دارند بدین صورت که هر چه فاصلۀ بین تکیه گاهها بیشتر باشد ضخامت ورقHPL نیز می بایست بیشتر انتخاب شود.

به طور کلی ضخامت ورق برای نماهای خارجی 6 تا 8 میلیمتر است، به جز در شرایط خاص قطرهای 3 تا 5 میلیمتر پیشنهاد نمی گردد چرا که در مقابل فشار باد از استحکام کافی برخوردار نمی باشند همچنین استفاده از ضخامت 10 میلیمتر باعث سنگینی نما می شود که از لحاظ فنی مورد تأیید نمی باشند.

سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان

نمای TRESPA را می توان با استفاده از پیچ و یا پرچ نصب کرد. در این روش پانل ها به ستون های عمودی متصل می گردند. چنانچه دیوار به طور کامل و عمودی هم تراز ( یا به عبارت دیگر" شاغول") نباشد، می توان از یک شبکه غالبا آهنی به عنوان تکیه گاه دوم برای تنظیم فاصله ستون ها استفاده کرد. برای ساخت شبکه معمولا از قوطی های 40*40 استفاده می شود. که با توجه به اینکه در ایران با این مشکل مواجه هستم توصیه می گردد این عمل انجام شود.

سیستم نصب با پیچ پنهان

شرکتRTD.html">رنگین تجارت درین برای پوشاندن سطح پیچها سرپوش هایی به رنگ پانل تامین می نماید. قطر این سرپوش ها 10/75 میلی متر است.

در این روش هرگز نباید از پیچ هایی که گل آن مخروطی می باشد استفاده نمود. پیچ های مخروطی از حرکت آزاد پانل هنگام انبساط و انقباض جلوگیری می کند.

سیستم نصب از طریق پروفیل های آویز ( هنگ )

در این سیستم نصب اتصالات ( پیچ، پرچ، ... ) بر روی سطح چوب دیده نمی شود. به عبارت دیگر پروفیل های آلومینیومی به پشت پانل متصل می گردد.

فاصله بین پروفیل های افقی

پس از ایجاد شبکه آهنی، نوبت به پروفیل های افقی می رسد که با استفاده از پیچ های استنلس استیل به شبکه آهنی پیچ می شود. فاصله بین ریل های افقی می بایست حداکثر 600 میلی متر باشد و برای هر پانل باید حداقل سه ردیف پروفیل در نظر گرفت.

چنانچه طول قدی پانل بین 150 الی 400 میلی متر باشد، می توان صرفا از دو ردیف ریل استفاده کرد. در چنین حالتی فاصله آکس ریل ها نباید از 300 میلی متر تجاوز نماید.

نحوه اتصال قلاب ها

قلاب ها با استفاده از پیچ های استنلس استیل با قطر 6 میلی متر و طول 11.5 میلی متر به پشت پانل های ترسپا پیچ می شود. این قلاب ها در قسمت فوقانی دارای یک سوراخ M8می باشد که برای تنظیم ارتفاع قلاب به وسیله بولت و یا مهار کردن آن بر روی پروفیل مورد استفاده قرار می گیرد. برای بستن پیچ ها بر روی پانل، می بایست نخست یک سوراخ به قطر 5 میلی متر ( که کمتر از قطر پیچ است ) در پانل ایجاد کرد. بدین شکل وقتی که پیچ سفت می شود لبه های آن سوراخ را رزوه می کند. ضمنا طول سوراخ نخستین باید از طول پیچ بیشتر باشد تا هنگام فرو رفتن پیچ، براده ها در جلو پیچ جمع شود.

فاصله بین قلاب هایی که پشت پانل پیچ می شود به شرح ذیل است:

ضخامت 6 میلی متر         حداقل 600 میلی متر

ضخامت 8 میلی متر       حداقل 800 میلی متر

توجه: در هر ردیف می بایست حداقل 3 قلاب در نظر گرفته شود.

روش نصب با چسب به شرح ذیل می باشد:

ابتدا سطح زیرسازی با یک پرایمر ( استون یا تینر در صورت استفاده از آلومینیوم ) از هر گونه ناپاکی یا چربی زدوده می شود. این کار را می توان با استفاده از پنبه یا یک دستمال تمیز انجام داد.

با استفاده از دستگاه سنگ دستی، روکش پشت پانل را از بین می بریم تا زمینه چسبندگی و اصطکاک بیشتری برای چسب پلی اورتان فراهم شود

بدیهی است که نیازی به از بین بردن کل روکش پشت پانل نمی باشد و تنها در قسمت هایی که به زیر سازی چسبانده می شوند باید این کار صورت گیرد. بعد از اتمام تراشیدن پشت پانل، می بایست حتما سطح آن تمیز شود تا براده های چوب مانع از چسبندگی پانل نگردد.

نظر به اینکه چسب پلی اورتان یک چسب فوری نیست، باید از گیره یا روکش دیگری استفاده کرد تا پانل بر سر جایش باقی بماند و مدت زمان پخت چسب کاملا سپری شود. روش پیشنهادی شرکتRTD .html">رنگین تجارت درین استفاده از نوارهای خود چسب می باشد.

برای این منظور، یک روی نوار را در دو ردیف عمودی به زیرسازی چسبانده و روی دیگر آن را به همان حالت و بدون کندن پوشش، نگاه می داریم.

لا به لای نوارها خود چسب را با چسب پلی اورتان طبق تصاویر شماره 6 پر می کنیم. برای این منظور بهتر است که سر تفنگ v شکل باشد تا لایه چسب به صورت مثلثی شکل روی زیر سازی قرار گیرد. هر ردیف چسب پلی اورتان می بایست در حدود 9 میلی متر قطر داشته باشد.

چند دقیقه بعد از اینکه چسب پلی اورتان را زدیم، روکش بیرونی نوارهای خود چسب را کنده و پانل ها را می چسبانیم. باید توجه داشت که قطر نوارهای خود چسب بیشتر است. لذا تا قبل از اینکه پانل ها با نوارها تماس پیدا کند، می توان پانل ها را جا به جا و فاصله آن را تنظیم کرد. اما بعد از اینکه پانل با نوارهای خود چسب تماس پیدا کرد، دیگر نمی توان تنظیمات را انجام داد.

نحوه برش و سوراخ کاری پانل های ترسپا

برش

پانل های ترسپا را می توان با دستگاه های عادی تجاری برش داد اما باید توجه داشته باشید که حتما از تیغه های مخصوص استفاده شود، شما می توانید این تیغه ها را از شرکت RTD.html">رنگین تجارت درین تهیه نمایید. با توجه به سختی پانل ها، سرعت برش دستگاه باید کمتر از زمانی باشد که چوب های غیرکامپوزیت را برش می دهد. پانل ها را می توان به وسیله اره های دیسکی ثابت یا اره های دستی برقی برش داد ( در ایران به اره های MDF بر معروف است.)

مشخصات تیغه اره باید به مشخصات دیسک هایی که برای برش پلای ورود به کار گرفته می شود نزدیک باشد. قطر تیغه اره های دیسکی باید 250 الی 300 میلی متر برای اره های ثابت ( ایستاده ) و 150 الی 190 میلی متر برای اره های دستی باشد. تعداد دنده ها بستگی به قطر تیغه دارد و معمولا بین 24 تا 60 عدد است.

اره باید همیشه برش را از پشت پانل شروع کند تا روکش چوب لب پر نشود. با در نظر گرفتن جهت چرخش دیسک اره، پانل باید از رو یا وارونه قرار گیرد:

در صورت استفاده از اره ثابت ( ایستاده ): سطح چوبی پانل به روی بالا

در صورت استفاده از اره دستی: سطح چوبی پانل به روی پایین

سوراخ کاری

پانل ها باید با استفاده از مته های سخت سوراخ گردد. در هنگام سوراخ کاری پانل ها معمولا قطر سوراخ ها می بایست از قطر 1 الی 2 میلی متر بیشتر باشد تا هم حرکت آزاد پانل را میسر سازد و هم اینکه انبساط و انقباظ پانل یک فشار در زاویه قائم را به پیچ یا پرچ وارد نسازد.

توجه: تنها در مرکزثقل پانل، قطر سوراخ و قطر پیچ یکسان است.

هنگام سوراخ کاری، اتصالات ( پیچ، پرچ، ... ) می بایست با فاصله ای معین از گوشه های ورق نصب شوند.

نصب پانل ها در خطوط منحنی

با توجه به ساختار پانل های ترسپا و روکش طبیعی آن نمی توان پانل ها را نورد یا خم کرد. لیکن پانل ها از انعطاف کافی جهت نصب شدن در خطوط منحنی را برخوردار نمی باشند. هنگام نصب می بایست اطمینان حاصل نمود که استرس فیزیکی به پانل ها وارد نشده و تحت فشار نمی باشند. برای این منظور کافی است که به نکات ذیل توجه شود.

1)     تنها روش نصب پانل ها در خطوط منحنی سیستم پیچ یا پرچ نمایان می باشد.

2)     پانل ها باید در جهت گره های چوب نصب شود.

3)     در مقایسه با نصب در خطوط صاف، فاصله بین تکیه گاه ها می بایست به 400 میلی متر کاهش یابد.

4)     بر اساس شعاع منحنی، از ضخامت ورق مناسب استفاده شود.

شیوه نگهداری و تمیز کردن پانل ها

تمیز کاری

توجه!! فیلم محافظتی که بر روی پانل ها کشیده شده، باید پس از نصب برداشته شود.

خاصیت ضد چسبندگی پانل ها این امکان را می دهد که سطح آن به سهولت با استفاده از آب و محلول های نظافت خانگی تمیز شود. در صورت استفاده از محلول های قوی تر، می بایست حتما پس از نظافت سطح پانل ها را با آب و محلول های خانگی به آرامی تمیز نمود. توصیه می شود پیش از استفاده از محلول های تمیز کننده، این محلول ابتدا بر روی یک قطعه کوچک تر تست شود.

برای از بین بردن لکه ها به نکات ذیل توجه شود.

لکه های سیمان: اگر سیمان هنوز خشک نشده است، می توان آن را با آب پاک کرد. چنانچه سیمان در حال سفت شدن است، بهتر است ابتدا بگذاریم کاملا خشک شود و سپس با یک پارچه آن را پاک نماییم. از خراشیدن یا کشیدن اجسام سخت بر روی نما جدا خودداری شود. معمولا لکه هایی که خشک شده است به راحتی برداشته می شود. کافی است در انتها سطح پانل با مقادیر زیادی آب شسته شود.

لکه های روغنی: آب گرم و محلول های خانگی غالبا برای پاک کردن لکه های روغن کافیست.

لکه های چسب: اثرات چسب را می توان با الکل و یا محلول های خانگی از بین برد. در انتها باید سطح نما با کف صابون شسته شود.

لکه های رنگ: در چنین مواردی بهتر است به دستورالعمل های سازنده رنگ مراجعه شود. در هر صورت باید پس از لکه گیری سطح نما را با آب صابون تمیز نماییم.

خراش ها: از بین بردن خراش ها میسر نیست.

سطح صیقلی پانل ها گرد و غبار را تا حد زیادی پس می زند. هر چند شاید لازم باشد که در شهر هایی با آلودگی هوای بالا مانند تهران، سطح پانل ها هر چند وقت یک بار شسته شود. برای شستن پانل حتما به نکات ذیل توجه شود:

1)     همیشه از محلول های خانگی که در آب رقیق شده است استفاده شود. استفاده از مواد شیمیایی خشن ممنوع می باشد.

2)     از پارچه های نرم و تمیز که به سطح پانل آسیب نمی راسند استفاده شود.

3)     همیشه در انتهای کار پس از شستن با کف صابون باید سطح پانل را با آب روان تمیز کرد. نیاز به خشک کردن پانل نیست.

4)     هرگز از پشم شیشه یا اسکاج که موجب خراشیدگی سطح پانل می شود استفاده نشود.

5)     تمیز کردن پانل ها با دستگاه های پاشش آب با فشار بالا موجب آسیب دیدن آن می شود.

تمیز کردن گرافیکی (رنگ اسپری )

لایه رویین پانل های ترسپا که از مواد شیمیایی ترکیب شده است، رنگ های اسپری را به خود جذب نمی کند. لیکن شاید از بین بردن این گونه رنگ نیازمند یک محلولی خاص باشد که می بایست پیشتر روی قطعه ای از پانل به عنوان نمونه آزمایش گردد. در هر صورت در پایان کار باید سطح پانل را با آب شست.

تعمیر و نگهداری

پانل های ترسپا از هرگونه تعمیرات و نگهداری که معمولا برای چوب استفاده می شود بی نیاز است. در صورت آسیب دیدگی پانل باید آن را با پانل جدید تعویض نمود.

پنل HPL یک ورق ترکیبی است که مغز آن از تلفیق کاغذ کرافت و رزین تشکیل شده و روکش آن از کاغذهای تزئینی با طرح چوب می باشد. روکش کاغذی پنل های HPL در دمای بالا به رزین های ملامینه آغشته می شود تا بدین شکل در مقابل فعل و انفعالات جوی مقاوم گردد. از مزایای اصلی پنل های HPL طرح چوب، القای حس چوب با هزینه کم و عدم نیاز به تعمیرات و نگهداری های دوره ای می باشد.

موارد مصرف:
پروژه های اداری و تجاری بزرگ، ساختمان های مسکونی مدرن، ویلاها، اماکن ورزشی، ساختمان های پزشکی، بیمارستان ها، هتل ها.

ویژگی ها:
القای حس چوب طبیعی، ماندگاری در مقابل فعل و انفعالات جوی، عدم نیاز به نگهداری و تعمیرات، سبک بودن

پنل های چوبی Terespa یا همان TerespaHPL ورق هایی با روکش طرح چوب یا طرح های متنوع دیگر هستند که از نوع لمینیت ساخته شده  تحت فشار بالا می باشند اینگونه پوشش نما به صورت خشک (بدون ملات) نصب میگردد و در کشورهای صنعتی تحت عنوان (Rain Screen) یا دیواره ضد باران شهرت دارند از مزایای استفاده از پنل های چوبی Trespa درنمای ساختمان می توان به اختصار به موارد ذیل اشاره نمود.

مقاوم در برابر باران و رطوبت

مقاوم در برابر اشعهUV

عایق حرارتی

عایق صوتی

عدم نیاز به نگهداری پس از نصب

سرعت نصب و اجرای بالا

 

قیمت مرمریت آباده 101

قیمت مرمریت آباده 102

قیمت مرمریت آباده 103

قیمت مرمریت آباده 104

قیمت مرمریت آباده 105

قیمت مرمریت آباده 106

قیمت مرمریت آباده 107

قیمت مرمریت آباده 108

قیمت مرمریت آباده 109

قیمت مرمریت آباده110

قیمت تراونیکس چرمی بی موج

قیمت تراورتن ابيانه بی موج

قیمت تراورتن همدان بی موج

 

 

 

 

 

قیمت تراورتن کرم یزد بی موج

قیمت تراورتن پنیراکچه

 

قیمت تراورتن آذرنوش چرمی

ساختمانی که ذز عکس های زیر مشاهده میکنید تحت عنوان موسسه بهداشت پوست و زیبایی ساخته شده است و دارای نمای ساختمان مدرنی ست که با سنگ تراورتن نقره ای کار شده است طراحی این نمای ساختمان مدرن ما را با دستاورد جدیدی رو به رو می کند هدف از طراحی نمای ساختمان مدرن ساختمان بهداشت پوست را تعبیه علم و فن آوری پیشرفت های معاصر، با سطح بالایی از انعطاف پذیری نامیده اند.

دو ویژگی در این نمای ساختمان آن را پایدار و جاودان می کند اولین ویژگی اولین ویژگی طراحی دو دیوار با استفاده از سنگ تراورتن نقره ای و و دومین ویژگی، سازماندهی فضاهای خارجی و داخلی در حالی که منعکس کننده خطوط لطیف پوست است. شکاف هایی مداوم روی سقف وجود دارد که نور طبیعی را به فضای داخل می آورد رقص پیوسته نور ها میان این شکاف ها آن را تبدیل به اثری اعجاب انگیز نموده است. این نمای ساختمان مدرن به خوبی توانسته معرف یک موسسه پوست و زیبایی باشد . استفاده از سنگ تراورتن درنمای ساختمان خود به تنهایی می تواند ایده های زیبایی را درساختمان ایجاد نماید.

امروزه در کلان شهر ها اگرچه حجم ساخت و ساز ها بسیار بالا می باشد اما پیدا کردن مسکن برای اقشار متوسط به علت بی توجهی به خواسته های اجتماعی، فرهنگی و یا ویژگی های اقلمی و همچنین به علت کیفیت پایین ساختمان ها بسار سخت است نیلوفر نیک سار معمار خانه 12 در طرح این بنا که در تهران با مساحت 1604 متر مربع ساخته شده است در تلاش به دنبال پیوند دادن سود کارفرما در یک پروژه به لحاظ اقتصادی متوسط و نیاز های کاربر ساختمان و همچنین بالا بردن کیفیت منظر شهریست.

به طور کلی دو نوع سنگ در نمای ساختمان به کار می رود سنگ آذرین و سنگ آهکی ، نقطه ضعف سنگ های آذرین این است که درای جذب آب پایین هستند و به بدنه ی ساختمان نمی چسبند و سنگ های آهکی به علت رگه هایی که در آن ها دیده می شود استحکام چندانی ندارند سنگی که در نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در معرض شرایط جوی متفاوتی قرار خواهد گرفت سنگ های نمای ساختمان باید دارای ویژگی هایی باشد که برای همه ی این شرایط مناسب باشد.

هنگام رفت و آمد هر روزه شاهد آن هستیم که نمای ساختمان ها با مصالح متفاوت به شکلی ناهمگون کنار هم قرار گرفته اند و تا مدت های طولانی به همین صورت بدون تغییر می مانند شاید اگر امکان کمی تغییر و ایجاد تنوع در نمای ساختمان ها وجود داشت دیدن هر روزه ی آن کسالت بار نمی کرد.

آجر متریالی ست که ایرانیان بیش از هر ملتی با آن کار کرده اند و از آن در وجوه مختبف ساختاری و زیبایی بهره برده اند دلیل پابرجایی آجر در طی قرن ها هنر ایرانیان در به کارگیری آن می باشد هنر آجر چینی ایرانیان تا به آنجایی محبوبیت دارد که امروزه نیز در معماری مدرن شاهد به کارگیری آن در نمای ساختمان های امروزی هستیم نمونه ای آجر چینی مدرن را در یک نمای ساختمان امروزی می بینیم.

خانه اجر بافت با معماری علیرضا مشهدی میرزا ساختمانی ست در محله ی جیهون تهران این بنا در فستیوال خانه های معماری سال 2012 شرکت داشت و برنده ی جایزه معمار نیز بود نمای این ساختمان در اوجسادگی تنها به نوآوری تبدیل به اثری ارشمند شده است معمار این پروژه با طراحی جزییاتی ساده برای آجر چینی نمای ساختمان بدون استفاده از ملات و با هزینه ای ناچیز موفق به خلق این بنا شده است این بنا مورد توجه متخصصان و عوام قرارگرفت و مجله معمار از نوآوری این بنا به عنوان بهترین دستاورد های معماری در آن سال یاد کرد.

 

 

 

عکس هایی که مشاهده می کنید مربوط به ساختمانی در رمانی است این ساختمان داری نمای ساختمان زیبایی با نور پردازی متفاوتی می باشددر این نمای ساختمان از پنجره های بزرگ و کوچکی در ابعاد مختلف استفاده شده این باز شو ها در روز سبب استفاده استفاده بهینه از نور خورشد و نور پردازی مناسب فضای داخلی میشود و در هنگام شب نیز با استفاده از شیشه های رنگی توانسته است جذابیت بی نظیری به نمای ساختمان ببخشد. . سیستم مورد استفاده در این نمای ساختمان و معماری مدرن به صورت سطوح مبهوت طراحی شده به وسیله نقاط دید مورب است. معماری داخلی این ساختمان به صورت شاد و پر انرژی طراحی شده است رنگ سفید رنگ قالب این طراحی زیباست که با استفاده از چوب سعی شده است از نمایش بیش از حد رنگ سفید جلوگیری شود. تمام اتاق های واقع در طبقه همکف دارای ارتباط به وسیله فضای باز بین آنهاست که همین امر باعث عبور نور خورشید به سراسر ساختمان و ایجاد فضایی گرم و صمیمی می شود.

در شرایط اقلیمی متفاوت طراحی نمای ساختمان ها با روش های متفاوت و همچنین با مصالح خاص همان اقلیم ساخته می شوند. وجه اشتراک میان نمای ساختمان ها در تمامی اقلیم ها توجه به زیبایی آن می باشد که از گذشته اهمیت زیادی داشته دیگر وجه اشتراک نمای ساختمان ها تناسب میان کاربری ساختمان و نمای ساختمان است ­برای مثال طراحی نمای ساختمان یک سلختمان اداری که فعالیت خاصی در آن انجام می شود باید از نمای متناسب با فعالیت خود بهره ببرد باید بدانیم که اشتراک ها و تفاوت ها در طراحی نمای ساختمان های مختلف در سراسر دنیا می تواند در طراحی نمای ساختمان ایده آل به ما کمک بسیاری نماید.در این قسمت تصاویری از طراحی نمای ساختمان ها در اروپا را میبینیم تا با ایده های جدید در آن ها آشنا شویم.

صفحه1 از5

کلیه حقوق متعلق به سایت طراحی نما می باشد. نشر مطالب تنها با ذکر سایت و لینک مربوطه بلامانع است